Skip to content

312 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1977

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Nov 21, 1995

Property Information

Block1095.04
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,208
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
58%
Improvement Value:$269,500
42%
Total Assessment$634,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,554+5.2%
2024$10,983+16.1%
2023$9,459+0.4%
2022$9,417+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 5323, Page 770

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4435, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1977