Skip to content

308 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block1095.05
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$305,200
55%
Total Assessment$550,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+5.2%
2024$9,524+35.8%
2023$7,014+0.4%
2022$6,983+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft1,080DeedBook 17658, Page 797Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5443, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5036, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$34,900
DeedBook 3707, Page 455