Skip to content

300 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1970

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block1095.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,125
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
69%
Improvement Value:$119,700
31%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+5.2%
2024$6,659+4.8%
2023$6,355+0.4%
2022$6,327+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 17432, Page 240Recorded4/5/2019

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 15421, Page 881

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 3812, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1970