Skip to content

303 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block1095.05
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,376
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
40%
Improvement Value:$397,400
60%
Total Assessment$662,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,062+5.2%
2024$11,466+16.2%
2023$9,867+0.4%
2022$9,824+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,376DeedBook 18380, Page 1546Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12526, Page 1306

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5545, Page 627

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4257, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1950