Skip to content

316 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block1095.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$330,700
57%
Total Assessment$575,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,484+5.2%
2024$9,965-0.4%
2023$10,007+0.4%
2022$9,964+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$553,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 17215, Page 1703Recorded8/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16367, Page 427Recorded4/15/2016

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook NaN, Page NaN