Skip to content

324 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1984

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block1095.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,387
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
39%
Improvement Value:$452,000
61%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,421+29.7%
2024$10,344+32.0%
2023$7,836+0.4%
2022$7,801+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,387DeedBook 17943, Page 129Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 16049, Page 1165Recorded4/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5706, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1984