Skip to content

314 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1988

Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block1095.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,788
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$269,100
49%
Total Assessment$554,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,090+5.4%
2024$9,569+31.9%
2023$7,252+0.4%
2022$7,220+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$649,900
Sq Ft1,788DeedBook 19212, Page 862Recorded11/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 3874, Page 126