Skip to content

10 Sixth TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1964

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 2, 2016

Property Information

Block1097.01
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,014
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
59%
Improvement Value:$310,300
41%
Total Assessment$750,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,663+5.2%
2024$12,988+14.0%
2023$11,395+0.4%
2022$11,345+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 16368, Page 825Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10066, Page 1446

Property Built

Built

Year Built: 1964