Skip to content

2 Sixth Terrace Unit 3Seaside Heights, NJ 08751

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block1097.01
Lot106
QualifierC0103
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,309
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,000
64%
Improvement Value:$182,800
36%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+5.2%
2024$8,790+17.9%
2023$7,455+0.4%
2022$7,422+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$699,000
Sq Ft1,309DeedBook 20024, Page 1000Recorded5/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1986