Skip to content

15 Sixth TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jul 11, 1995

Property Information

Block1097.01
Lot115
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class13
Description1CB
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,056
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
91%
Improvement Value:$44,000
9%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,178+5.2%
2024$8,724-4.2%
2023$9,111+0.4%
2022$9,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 5283, Page 366

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952