Skip to content

23 Sixth TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block1097.01
Lot119
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage3,628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
41%
Improvement Value:$670,300
59%
Total Assessment$1,130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,583+5.2%
2024$19,565+8.4%
2023$18,046-0.9%
2022$18,219+161.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 17081, Page 797Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4341, Page 404