Skip to content

432a Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$291,500
Last Sale Date
Feb 14, 2016

Property Information

Block1097.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
48%
Improvement Value:$265,500
52%
Total Assessment$510,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,296+5.2%
2024$8,837+46.5%
2023$6,032+0.4%
2022$6,006+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$291,500

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16333, Page 1Recorded3/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015