Skip to content

18 Sixth TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$1,299,900
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block1097.01
Lot127
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,564
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
64%
Improvement Value:$192,500
36%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,788+5.2%
2024$9,304+13.6%
2023$8,191+0.4%
2022$8,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,299,900
Sq Ft1,564DeedBook 20062, Page 72Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5116, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1967