Skip to content

432b Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block1097.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
57%
Improvement Value:$281,800
43%
Total Assessment$661,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,051+5.2%
2024$11,456+14.6%
2023$10,000+0.4%
2022$9,956+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004