Skip to content

427 Sixth TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1983

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block1097.01
Lot131.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,740
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
63%
Improvement Value:$364,500
37%
Total Assessment$979,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,837+5.2%
2024$16,955+10.2%
2023$15,383+0.4%
2022$15,316+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 13263, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1983