Skip to content

433 Sixth TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 2003

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block1097.01
Lot134
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class20
Description3F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage3,874
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$645,000
46%
Improvement Value:$765,800
54%
Total Assessment$1,410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,691+5.2%
2024$24,421+5.6%
2023$23,134+0.4%
2022$23,032+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 13855, Page 1861

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5069, Page 42