Skip to content

1b West Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block1097.01
Lot138.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage938
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,000
70%
Improvement Value:$236,500
30%
Total Assessment$781,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,231+5.2%
2024$13,528+14.2%
2023$11,844+0.4%
2022$11,792+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950