Skip to content

7 West Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2012

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block1097.01
Lot142
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage3,988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,000
27%
Improvement Value:$1,461,100
73%
Total Assessment$2,006,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,531+5.2%
2024$34,726+57.2%
2023$22,097+0.4%
2022$22,000+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$690,000
DeedBook 14098, Page 1565

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 10989, Page 1046