Skip to content

32 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2013

Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block1097.01
Lot154
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class20
Description2F 112296
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,296
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
44%
Improvement Value:$779,600
56%
Total Assessment$1,394,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,396+5.2%
2024$24,141+43.0%
2023$16,876+0.4%
2022$16,802+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12872, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN