Skip to content

28 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1988

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block1097.01
Lot156
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,126
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
57%
Improvement Value:$379,400
43%
Total Assessment$874,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,923+5.2%
2024$15,136+14.3%
2023$13,241+0.4%
2022$13,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,126DeedBook 19451, Page 985Recorded8/7/2023

Property Sale

SaleMulti
$775,000
DeedBook 12025, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 4430, Page 31