Skip to content

20 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1999

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block1097.01
Lot160
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,568
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
45%
Improvement Value:$562,900
55%
Total Assessment$1,027,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,718+1.5%
2024$18,435+56.4%
2023$11,789+0.4%
2022$11,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 17349, Page 516Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 14009, Page 1082

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5126, Page 994

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN