Skip to content

14 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2020

Last Sale Price
$1,975,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block1097.01
Lot163
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,245
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
38%
Improvement Value:$734,000
62%
Total Assessment$1,189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,652+5.2%
2024$20,582+44.9%
2023$14,201+0.4%
2022$14,138+65.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,975,000
Sq Ft2,245DeedBook 19666, Page 316Recorded4/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft558DeedBook 16905, Page 1520Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft558DeedBook 16816, Page 1902Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3822, Page 309