Skip to content

8 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1988

Last Sale Price
$45,448
Last Sale Date
Apr 15, 2003

Property Information

Block1097.01
Lot166
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class19
Description2F 172075
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,075
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
51%
Improvement Value:$456,300
49%
Total Assessment$931,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,959+5.2%
2024$16,121+27.7%
2023$12,620+0.4%
2022$12,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,448
DeedBook 11498, Page 490

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 10834, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook NaN, Page NaN