Skip to content

1919 Bay Blvd-Unit A18Seaside Heights, NJ 08751

Built 1981

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block1097.01
Lot172
QualifierC0118
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage555
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
65%
Improvement Value:$115,600
35%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020+5.2%
2024$5,723+21.6%
2023$4,707+0.4%
2022$4,686+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,000
DeedBook 16483, Page 1253

Property Built

Built

Year Built: 1981