Skip to content

406 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Apr 4, 1997

Property Information

Block1097.01
Lot179
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,959
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
45%
Improvement Value:$495,500
55%
Total Assessment$905,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,489+5.2%
2024$15,674+11.3%
2023$14,088+0.4%
2022$14,026+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 5461, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4310, Page 916