Skip to content

401 Cove CourtSeaside Heights, NJ 08751

Built 1966

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jan 27, 1999

Property Information

Block1097.01
Lot189
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,028
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
74%
Improvement Value:$109,200
26%
Total Assessment$414,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+5.2%
2024$7,170+8.5%
2023$6,608+0.4%
2022$6,579+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5659, Page 149

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4993, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1966