Skip to content

422b Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1953

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 10, 1998

Property Information

Block1097.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage877
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
81%
Improvement Value:$97,900
19%
Total Assessment$527,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+5.2%
2024$9,138+15.7%
2023$7,898+0.4%
2022$7,864+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5616, Page 693

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4809, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1953