Skip to content

412 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block1097.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
46%
Improvement Value:$499,300
54%
Total Assessment$929,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,923+5.2%
2024$16,086+6.8%
2023$15,058+0.4%
2022$14,991+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 15817, Page 342Recorded6/2/2014