Skip to content

410 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 5, 2017

Property Information

Block1097.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,694
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
68%
Improvement Value:$202,800
32%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+5.2%
2024$11,127+7.2%
2023$10,378+0.4%
2022$10,333+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 16706, Page 1631Recorded4/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1954