Skip to content

1805 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Vacant Land

Last Sale Price
$1,162,500
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block1097.01
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR40W
Sq Footage2,863
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,610+5.2%
2024$18,641+8.1%
2023$17,237+0.4%
2022$17,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,162,500
Sq Ft2,863DeedBook 18358, Page 212Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4959, Page 841