Skip to content

399 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block1097.01
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage2,856
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,000
54%
Improvement Value:$449,200
46%
Total Assessment$979,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,831+5.2%
2024$16,950+10.6%
2023$15,323+0.4%
2022$15,256+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 17288, Page 1629Recorded11/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2005