Skip to content

440b Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2019

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 3, 2006

Property Information

Block1097.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
63%
Improvement Value:$225,700
37%
Total Assessment$605,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,030+5.2%
2024$10,485+14.6%
2023$9,148+0.4%
2022$9,108+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 13119, Page 168