Skip to content

428 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Vacant Land

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block1097.01
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class10
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,195+5.2%
2024$7,790+6.8%
2023$7,292+0.4%
2022$7,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 16213, Page 164Recorded10/14/2015