Skip to content

426 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1965

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block1097.01
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,960
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
64%
Improvement Value:$255,200
36%
Total Assessment$705,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,842+5.2%
2024$12,207+13.2%
2023$10,787+0.4%
2022$10,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,960DeedBook 19629, Page 29Recorded3/13/2024

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,869DeedBook 16980, Page 331Recorded12/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965