Skip to content

420 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2008

Property Information

Block1097.01
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class18
Description2F 142268
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,268
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
53%
Improvement Value:$391,000
47%
Total Assessment$831,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,133+5.2%
2024$14,385+12.6%
2023$12,778+0.4%
2022$12,722+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014