Skip to content

412 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block1097.01
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,407
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
76%
Improvement Value:$138,100
24%
Total Assessment$568,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+5.2%
2024$9,834-0.1%
2023$9,847+0.4%
2022$9,804+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954