Skip to content

400 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block1097.01
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,640
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
68%
Improvement Value:$235,200
32%
Total Assessment$735,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,388+5.2%
2024$12,726+6.8%
2023$11,919+0.4%
2022$11,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft1,640DeedBook 19654, Page 1106Recorded4/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 10074, Page 1318

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN