Skip to content

1901 Bay Blvd - Unit 10aSeaside Heights, NJ 08751

Built 1980

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Nov 17, 1997

Property Information

Block1097.01
Lot80
QualifierC0110
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage415
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
63%
Improvement Value:$102,900
37%
Total Assessment$277,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+5.2%
2024$4,810+56.0%
2023$3,084+0.4%
2022$3,070+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5530, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1980