Skip to content

Bay Blvd(Block 1097.01 Lot 83)Seaside Heights, NJ 08751

Vacant Land

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 1, 1985

Property Information

Block1097.01
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+5.2%
2024$5,972+42.7%
2023$4,186+0.4%
2022$4,167+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4373, Page 301