Skip to content

436b Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block1097.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,811
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
48%
Improvement Value:$417,200
52%
Total Assessment$797,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,267+5.3%
2024$13,550+33.4%
2023$10,156+0.5%
2022$10,110+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4493, Page 365