Skip to content

419 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block1097.01
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,855
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
54%
Improvement Value:$374,600
46%
Total Assessment$814,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,834+5.2%
2024$14,101+16.9%
2023$12,059+0.4%
2022$12,006+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 10892, Page 444

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5397, Page 618

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4241, Page 165