Skip to content

27 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block1097.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
44%
Improvement Value:$388,900
56%
Total Assessment$693,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+3.1%
2024$12,011+10.6%
2023$10,859+0.4%
2022$10,811+7.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 11533, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4757, Page 317