Skip to content

1 Spindrift RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block1097.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,646
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,000
51%
Improvement Value:$298,700
49%
Total Assessment$603,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+5.3%
2024$9,198+40.3%
2023$6,554+0.5%
2022$6,524+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,176DeedBook 19695, Page 981Recorded5/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5560, Page 397

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4599, Page 751