Skip to content

8 West Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 1984

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 13, 2022

Property Information

Block1097.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
57%
Improvement Value:$188,400
43%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+5.2%
2024$7,502+27.3%
2023$5,894+0.4%
2022$5,868+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,440DeedBook 19185, Page 364Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5493, Page 815

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4585, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1984