Skip to content

12 West Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block1097.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$271,000
53%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+5.2%
2024$8,932+21.2%
2023$7,372+0.4%
2022$7,340+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14299, Page 1469

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11932, Page 1469

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5697, Page 664

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5454, Page 438

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3974, Page 598