Skip to content

3 East Harborside DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2005

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 13, 1992

Property Information

Block1097.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
46%
Improvement Value:$291,300
54%
Total Assessment$536,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,516+5.3%
2024$9,033+22.4%
2023$7,383+0.5%
2022$7,349+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4972, Page 475