Skip to content

302 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block1097.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
66%
Improvement Value:$123,600
34%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+5.2%
2024$6,380+4.2%
2023$6,122+0.4%
2022$6,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft924DeedBook 17849, Page 1779Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$397,000
DeedBook 14057, Page 424

Property Sale

Sale
$392,900
DeedBook 12050, Page 305

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 11275, Page 874

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4830, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1950