Skip to content

311 Halyard RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block1097.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
33%
Improvement Value:$497,800
67%
Total Assessment$742,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,526+5.2%
2024$12,858+47.6%
2023$8,710+0.4%
2022$8,672+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5747, Page 653

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4660, Page 117