Skip to content

301 Halyard RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2009

Property Information

Block1097.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$275,100
53%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,471+5.2%
2024$9,003+28.0%
2023$7,032+0.4%
2022$7,001+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951