Skip to content

308 Halyard RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2011

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 21, 2011

Property Information

Block1097.06
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,906
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$300,700
55%
Total Assessment$545,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937+5.2%
2024$9,446+12.8%
2023$8,377+0.4%
2022$8,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 49961, Page 92652

Property Built

Built

Year Built: 2011